4.A dojela v pořádku na školu v přírodě.

V mateřské škole máme nahlášený výskyt impetiga a planých neštovic,

Vážení rodiče,

v mateřské škole máme nahlášený výskyt impetiga a planých neštovic. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, proto sledujte, prosím, případné příznaky u svých dětí. V případě podezření kontaktujte svého pediatra a informujte pedagogy v MŠ.

Vážení rodiče,

v mateřské škole máme nahlášený výskyt impetiga a planých neštovic. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, proto sledujte, prosím, případné příznaky u svých dětí. V případě podezření kontaktujte svého pediatra a informujte pedagogy v MŠ.

Impetigo

Impetigo je bakteriální infekce postihující povrchové vrstvy kůže.  Jde o nejčastější kožní bakteriální infekci u dětí, ale běžně se objevuje i u dospělých. Impetigo je vysoce nakažlivé a rychle se šíří především v dětských kolektivech. Onemocnění se projevuje puchýřovitou, strupovitou vyrážkou a často se léčí antibiotiky. Inkubační doba impetiga je obvykle 1–2 týdny.

Plané neštovice

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se zejména svědivými puchýřky. Na rozdíl od prakticky vymýcených pravých neštovic se obvykle jedná o nemoc s mírnými příznaky, po jejímž prodělání vzniká doživotní imunita. Nejčastěji postihují plané neštovice děti předškolního a školního věku. U dospělých představují vyšší riziko hlavně pro těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou.

Děti, u kterých se neštovice vyskytnou, by neměly min. dalších 10 dní navštěvovat kolektiv, taktéž jejich sourozenci (pokud již tuto nemoc neprodělaly). Případně se informujte u svého pediatra. Inkubační doba planých neštovic se pohybuje v rozmezí 10–21 dnů, přičemž průměrně se jedná o 12–16 dnů. Nemocný může své okolí nakazit už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a v průběhu onemocnění až do vymizení posledního puchýřku. Ve chvíli, kdy veškeré puchýřky zaschnou, objeví se na nich tvrdá krusta a stroupky se začnou hojit, se již šíření nákazy obávat nemusíte.

Moc Vám děkujeme za spolupráci.

Lucie Mayerová

vedoucí MŠ