Zdroje a kvalita nakupovaných potravin a způsob přípravy jídel v MŠ

• Potraviny nakupujeme nejméně 2 x týdně ve velkoobchodu Makro a u regionálních dodavatelů
  • Sladké svačinky se pečou ve školní kuchyni nebo nám je dováží místní pekárna Sarnia
  • Dodávání masa zajišťuje místní dodavatel

Kvalita potravin

• Čerstvá zelenina i ovoce (MŠ denně porci, pro ZŠ zařazujeme saláty, kusové ovoce)
  • Maso kupujeme pouze chlazené a to hovězí (falešná svíčková), vepřové (kýta, pečeně), drůbeží (kuřecí a krůtí)
  • Ryby nutričně hodnotné (losos, sumeček, okoun, hejk, halibut aj.)
  • Dále příležitostně zařazujeme i jiná masa (pštrosí, králičí…)
  • Těstoviny kupujeme pouze vaječné semolinové
  • Jogurty a jiné mléčné výrobky kupujeme kvalitní a pokud možno české výroby
  • Sledujeme moderní trendy v přílohách (kuskus, bulgur, pohanka, quinoa atd.)
  • Při přípravě houskových knedlíků přidáváme i celozrnné mouky (zmenšení podílu bílé mouky)
  • Vejce nakupujeme pouze z chovů na podestýlce

Složení jídelníčku

Jídelníček sestavujeme dle doporučení MŠMT podle tzv. spotřebního koše, který nám udává podíly jednotlivých surovin za měsíc.

Spotřební koš sleduje tyto ukazatele
  • Maso
  • Ryby
  • Brambory
  • Mléko
  • Mléčné výrobky
  • Luštěniny
  • Cukry
  • Tuky
  • Zelenina
  • Ovoce

Pravidla spotřebního koše nám dále uvádějí i četnost zařazovaných potravin (např. knedlíky max. 2 x za měsíc, sladká jídla max. 2 x za měsíc, brambory 2 x týdně atd.).

Příprava potravin

Naše kuchyně má moderní vybavení, díky kterému můžeme jídla připravovat zdravěji, bez zbytečného množství tuku a nezdravých technologií (smažení).

• Polotovary používáme naprosto výjimečně
  • Pokud je v jídelníčku např. obalovaná ryba, pečeme ji v konvektomatu (bez smažení na tuku)
  • Zeleninové přílohy připravujeme v páře
  • Luštěniny podáváme nejen samotné, ale zařazujeme je i ve formě polévek, pomazánek a přídavků do masových karbanátků atd. (na naší škole jedí děti luštěniny poměrně rády, takže není s jejich zařazováním do jídelníčku problém).
  • Jako nápoje podáváme ovocné čaje, džusy a mléko, přičemž je vždy k dispozici i voda s citrónem